پل عابر پیاده

همه چیز درباره پل فلزی روگذر عابر پیاده

برنده مسابقه طراحی پل عابر پیاده استانبول

LEA Invent و Burcak Pekin طرح برنده پیشنهادی خود در مسابقه طراحی پل عابر پیاده خیابان FatihVatan استانبول ترکیه را با ما سهیم شدند. در انتها می توانید تصاویر و توضیحات بیشتر معمار طرح را مشاهده کنید.

این پل عابر پیاده در یکی از شلوغ ترین مناطق شهر استانبول واقع شده ، به عنوان محوری اصلی، مرکز شهر را به شبه جزیره ای تاریخی متصل می کند، عبوریک مسیر تراموایی از وسط آن، بخش مهمی از بار ترافیکی را کاهش داده بطوریکه مهمترین چهار راه های منطقه را برای تردد وسائط نقلیه و عابرین پیاده در بر می گیرد.

حرکت محوری عابران پیاده برای تعیین نقاط استراتژیک این طرح قابل توجه است. این نقاط بوسیله گذرگاه های عابرین پیاده در دو سمت شرق و غرب ایستگاه تراموا با یکدیگر ارتباط دارند و در وسط این پل به ایستگاه متصل می شود.


مسیر های مورد نظرعابرین ، که با گذشت زمان ایجاد شده، استراتژی اصلی پیشنهاد شده شهری را تشکیل می دهد. حذف تردد خودرو، و حداقل فضا در حرکتی مطلوب برای عابرین تعیین شده است. این محوطه 6 متر از زمین فاصله دارد و به میدانی برای انجام فعالیت های تجاری و فرهنگی عابرین پیاده تبدیل شده است، به عنوان پارکی کوچک نیاز ساکنین اطراف را نیز تامین می کند. با وجود آنکه از محیط پیرامون خود جدا افتاده، محل اتصال چشم اندازهای اطراف می باشد.

فرم معماری آن با "تاکید" بر تداوم محیط شهری طراحی شده است. مسیر های منحنی شکل چشم اندازهای اطراف را به نمایش گذاشته و عابرین را به سمت مسیرهای خود هدایت می کند.

 نمای بیرونی و درونی این محوطه بر روی "پوسته های چشم انداز" طراحی شده است. نقش این پوسته در بسیاری مناطق ایجاد ارتباط بصری بین میدان، سطح زمین و همچنین مرکز شهر است. سامانه گلدانهای دائمی در سیستم ساختاری قسمت داخلی نما ایجاد شده است. پله های پایین ایستگاه تراموا به محفظه هایی می رسند که به روی میدان راه دارند. آسانسورهایی برای استفاده عابرین ناتوان نیز در نقاط مختلف پل نصب شده است.

صفحات بتنی کف سازه روی تیر آهن های نصب شده بر بالای ستونهای بتنی مسلح قرار می گبرند. صفحه های بتنی کف همگی در درون قاب هایی فولادی در محل جایگزین خواهند شد که استحکام صفحات گسترده کف را نیز تامین می کند. سازه های فولادی اطراف آسانسورها نیز به استقامت دیوارهای عمودی کمک می کند.

 پل عابر پیاده
تاریخ ارسال: یکشنبه 18 خرداد 1393 ساعت 13:38 | نویسنده: علیرضا شهبازکیا | چاپ مطلب
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.